hydrografika

Prázdny košík

Doprava nad 100€ Zdarma (platí pre SVK)

Pozdravujem všetkých priaznivcov hydrografiky. Rád by som sa v nasledujúcich článkoch venoval postupu a problematike vodnej transferovej tlače tzv. hydrografiky.

Nakoľko tieto články budem tvoriť naživo, je možné, že postupnosť jednotlivých krokov a oblastí nebude dokonalá a viac menej sa budem venovat problematike, s ktorou najčastejšie prichádzame do kontaktu či už zo skúsenosti vlastnej alebo z podnetov našich zákazníkov a obchodných partnerov.

Ako podstatný faktor hydrografickej potlače ako takej (aj ked s potlačou samotnou priamo nesúvisí) považujem kvalitu vstupných materiálov, t.j. hydrografické fólie a aktivátor primárne. Kvalitu HG fólií predurčuje hlavne výrobca pri ich výrobe, avšak PVA (polyvinylalkohol) bude vždy len PVA, preto považujeme správne skladovanie pva fólií za rozhodujúci faktor, ktorý má vplyv na kvalitu hydrografických fólií.

Nami ponúkané hydrografické fólie odporúčame skladovať na tmavom suchom mieste, v pvc sáčku pri teplote od 18 do 25 stupňov C a pri relatívnej vzdušnej vlhkosti 40-60%.

Aj pri samotnej práci s fóliou doporučujeme fóliu minimálne vystavovať vzdušnej vlhkosti, to znamená že je vhodné si z rolky odrezať fóliu, s ktorou sa chystáme aktuálne pracovať a zvyšnú fóliu uskladniť.

Čo sa týka aktivátora, je to trochu zložitejšie, nakoľko na trhu sa objavuje mnoho rôznych aktivátorov a receptúr. Aktivátor je kľúčovou zložkou HG potlače či už z hľadiska jeho zloženia alebo z hľadiska jeho dávkovania pri samotnej potlači.

Má za úlohu jednak rozpustiť (,,zkvapalniť,,) vrstvu farby(vzor) na pva fólií a taktiež vytvoriť väzbu medzi podkladovou farbou resp. podkladovým materiálom a nanášaným vzorom. Jeho zloženie taktiež ovplyvňuje viskozitu a súdržnosť vzoru na vodnej hladine. Treba poznamenať, že na rôzne druhy farieb (akryl, vodou riediteľné, práškové farby) sú vhodné rôzne druhy aktivátorov.

Aktivátor ponúkaný v našom ešhope je kompatibilný s 1K a 2K akrylovými farbami, nitroakryl, akryl polyester a pod. alebo aj priamo na niektoré druhy plastov ABS, PS a pod. Samozrejme vždy je dobré náväznosť k podkladu otestovať.

V budúcom článku si povieme niečo o aplikácii aktivátora ako kľúčového bodu samotnej hydrografickej potlače.

Vaše otázky smerujte na email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo na náš FB profil

3mcolorcentrumfinixasataspiesheckertesaupol

Chcem informácie o novinkách, akciách a zaujímavých projektoch