Čo to je hydrografika?

hydro1Hydrografika je modernou a dômyselnou technológiou potláčania predmetov. Taktiež známa pod anglickým pojmom Water-trasfer printing alebo menej odborným, avšak o to jednoduchším výrazom Hydrodipping, čo v doslovnom preklade znamená hydro, resp. vodné namáčanie.

Technológia hydrografiky

Hydrografická tlač môže byť aplikovaná na kovy, plasty, sklo, drevo a na mnoho iných materiálov a jej technologický postup umožňuje dokonalé potlačenie predmetov aj komplikovaných tvarov. Potláčaný objekt sa pred samotným procesom dôkladne pripraví očistením a nanesením podkladovej farby.

hydro2Hydrografická (PVA) fólia je potlačená grafickým obrazcom. Fólia príslušných rozmerov sa následne položí na hladinu vody v hydrografickej aplikačnej vani. Po niekoľkých sekundách sa na fóliu aplikuje špeciálny chemický aktivátor, ktorý v priebehu niekoľkých sekúnd hydrografickú fóliu rozpustí a na hladine vody zostane plávať len špeciálna farba, ktorá bola nanesená na hydrografickej fólií.

Následne sa objekt resp. predmet určený na potlač pomaly ponorí cez vrstvu farby do aplikačnej vane, pričom farba dokonale priľne a skopíruje povrch potláčaného predmetu. Po následnom umytí a osušení potláčaného predmetu sa tento opatrí vrchnou vrstvou krycieho laku, ktorý podľa požiadavky vytvorí matný alebo lesklý no predovšetkým odolný a jedinečný povrch.

Využitie hydrografiky

Auto-moto tuning

hydro3Výsledný efekt hydrografickej tlače je skutočne pôsobivý a elegantný. Použitím hydrografickej fólie s karbónovým vzorom je možné dosiahnuť dokonalú imitáciu skutočných karbónových vlákien napríklad interiérových a exteriérových častí automobilov, akými sú interiérové plasty, plasty spätných zrkadiel, hliníkových alebo plechových diskov a podobne. Vernými imitáciami sú taktiež fólie s potlačou dreva, kameňa, kovu ale i rôzne druhy kamuflážnych a maskáčových vzorov.

Elektro a domácnosť

Ďalšou atraktívnou oblasťou využitia hydrografickej tlače je napríklad potlač elektroinštalačných komponentov a to: vypínače, zásuvky, poistkové skrine, svietidlá. Taktiež je využiteľná pre potlač plastových krytov notebookov, mobilných telefónov či rôznych domácich spotrebičov, ktorým tak dodá exkluzívny a luxusný vzhľad.

 

Viac ukážok nájdete v našej galérii

 

hg-aktivator-je-tu

HG AKTIVÁTOR JE TU

  HG AKTIVÁTOR JE TU Už tri roky intenzívne pracujeme na zlepšovaní našich zručností v oblasti vodnej transférovej tlače. Veľmi nás baví vylepšovať dizajn vašich autíčok, motoriek, bicyklov,...
holograficka-folia-ako-na-to

Holografická fólia - ako na to

  Holografická fólia – ako na to   Prednedávnom sme rozšírili náš sortiment o ďalšiu novinku, konkrétne holografickú fóliu. Prinášame Vám ju ako prví v Európe, preto je našou...

3mcolorcentrumfinixasataspiesheckertesaupol